23/12/24 Joulun stressi / Christmas stress

Blogin joulukalenteri-postaus on tänään myöhäissillan versio. Syy selviää postauksesta. Aihe on tavallisesta aihepiiristä poikkeavasti hiukan vakavampi.

Olen ollut viimepäivät työkiireistä johtuen hirveän väsynyt iltaisin. Vaikka yritän joka vuosi kirjoittaa mahdollisimman paljon joulukalenteripostauksia varastoon ja ajastaa niitä, viimeiset päivät ovat aina vähän kinkkisiä kun aiheet ja aika käyvät vähiin. Tänä vuonna en taaskaan ehtinyt tehdä mitään kovin isotöisiä DIY-juttuja ja monta kivaa aihetta jäi toteuttamatta sillä en vain ehtinyt enkä jaksanut. Tuskailin koko eilisillan blogi mielessä, mutta en saanut mitään järkevää tekstiä aikaan, kuvista nyt puhumattakaan. Menin väsyneenä ja päänsärkyisenä nukkumaan ja heräsin tähän aamuun väsyneenä ja päänsärkyisenä. Omasta päätöksestäni käväisin töissä aamulla muutaman tunnin, vaikka ei ollut pakko (odottelin erään tavaralähetyksen saapumista ja tein rästihommia) ja palasin kotiin entistä ahdistuneempana, väsyneempänä ja päänsärkyisempänä. Päivällä kun pistin huomiset rosolliainekset kiehumaan ja virittelin leivinuuniin tulet kinkunpaistoa varten, aihe vihdoin pulpahti päähäni. Joulustressi. Joskus vuosia sitten lupasin itselleni, että en stressaa enää joulusta. Joulu tulee ja menee, vaikka ei olisi kaikkia mahdollisia itse tehtyjä joululaatikoita. Joulu tulee joka vuosi vaikka joku ruokalaji jäisikin puuttumaan tai lattia imuroimatta. Aina stressittömyys ei onnistu, olenhan perfektionisti, mutta ainakin yritän ottaa jouluvalmistelut rennosti. Joskus sitten käy niin että en jaksa tehdä etukäteen mitään ja kaikki vähän kuin jää aattoaamulle. Kurja vesisateinen keli kyllä vaikuttaa omaan joulumieleeni aika paljon.

Tässä muutama päivä sitten tuli Instagramissa vastaan postaus jossa puhuttiin siitä miten joulun aika voi olla monelle stressaavaa ja ahdistavaakin, tavalla tai toisella, kun Instagram, Pinterest, Tiktok ja muut sosiaaliset mediat täyttyvät superkauniista jouluisista kuvista. Vaikka postauksen viesti oli hyvä, siinä käytetyt kuvat olivat edelleen sitä samaa sokerihuurrettua, kaunista kuvastoa. Monille siitä voi syntyä ulkopuolista painetta ja stressiä, että oma koti pitää saada näyttämään samalta. Pitää tehdä ihania joululeivonnaisia, valmistaa kaikki jouluruuat itse, askarrella kymmenittäin upeita joulukoristeita ja asetelmia ruokapöytään jne. Pitää kaikin puolin olla täydellinen joulun hengetär, jotta saa jaettua ihania kuvia. Koska eihän joulu ole mitään jos ei ole nättiä ja saa jaettua sitä kauneutta someen. Itseäni jäi ärsyttämään postauksen ristiriitainen viesti.

En yleensä jaa kodistamme mitään isompia yleiskuvia sosiaaliseen mediaan tai tänne blogiin koska meillä on aina melko sekaista. Olen usein töiden jälkeen niin väsynyt, että iltaisin en jaksa järjestellä enkä siivota ja viime vuosina viikonloput ovat joko menneet remontointiin tai toipumiseen. Meiltä ei siis saa sellaisia tunnelmallisia vanhan talon joulukuvia. Seinillä on rumat tapetit, pöydillä ja lattioilla on roinaa, pyykit on viikkaamatta kasoilla tai pyykkitelineissä. Esteetikkona en erityisemmin nauti siitä että meillä näyttää tältä, mutta elämä on. Loppuelämän mielenterveyskuntoutujana haluan kuitenkin tehdä näkyväksi sen tosiseikan että Instagram on valheellinen. Ihmisillä on erilaisia elämäntilanteita. Monet someen kauniita sisustuskuvia jakavat tekevät sitä ihan työkseen. Heillä on päivittäin tunteja aikaa käyttää viehättävien sommitelmien miettimiseen ja parhaiden kuvakulmien valitsemiseen. Joillakin menestyneimmillä saattaa olla myös työntekijöitä, jotka kuvaavat ja editoivat sisällön heidän puolestaan. He eivät siis tee sitä iltaisin töiden jälkeen tai satunnaisesti harrastuksena viikonloppuisin. Osa toki tekee, mutta myös iso osa käyttää työpäivänsä tekemällä juuri sitä sisältöä käyttäjiä varten. Kyllä meilläkin joskus on siistiä ja nättiä, mutta se vaatii useamman päivän ponnistuksia ja sellaisen hetken että en ole työstä liian kuormittunut. Itse kipuilen toisinaan sen kanssa että kotimme on usein kuin pommin jäljiltä, koska emäntä vähän harrasti, mutta jaksuja ei löytynyt enää tavaroiden paikoilleen laittamiseen.

Jos olet mielenterveyskuntoutuja, sairastat jotakin voimia vievää väliaikaista tai pysyvämpää sairautta, sinulla on pieniä lapsia ja/tai iso perhe, teet pitkää päivää tai useampaa työtä tai sinulla on muita tekijöitä, jotka rajoittavat sitä paljonko energiaa tai aikaa voit käyttää kotonasi tunnelman luomiseen ja siitä someen postaamiseen, muista että kaikilla asioilla on aina toinen puoli. Sekasotkut on rajattu kuvasta pois, kuvaan valittu kaikkein esteettisin nurkkaus, näkymä sommiteltu mahdollisimman viehättäväksi ja ehkä myös kuvaa editoitu mahdollisimman kauniiksi. Vaikka kotisi ei tuntuisikaan some-kelpoiselta, voit aivan hyvin nauttia joulusta ja kauniista asioista. Valitse kodistasi voimiesi mukaan yksi kohta jonka haluat laittaa nätiksi ja tee se yksi kohta. Se voi olla kokonainen nurkkaus tai pieni pöytä tai yksi hylly. Siivoa se pieni nurkkaus ja somista mielesi mukaan. Ota kuva itseäsi varten tai istu alas katselemaan. Juo kupillinen kahvia/teetä/muuta mieleistä juomaa ja istu alas. Hengähdä, nauti siitä hetkestä ja siitä että jaksoit siivota ja somistaa tuon yhden pienen saarekkeen. Jos et juuri nyt jaksa tehdä kotonasi mitään näitä asioita, nauti joulusta muilla tavoin: kuuntele joulumusiikkia, käy kaupungilla fiilistelemässä jouluvaloja, jouluisia näyteikkunoita ja istahda kahvilaan nauttimaan jouluisia herkkuja. Muista että joulu ei ole suorittamista varten eikä edes täydellisiä somekuvia varten, se on rentoutumista, rauhoittumista ja yhdessäoloa varten.

Today’s Christmas calendar post is evening edition. Reason you will find out in the post. Exceptionally today’s issue is a bit more serious.

Past couple days I have been really tired in the evenings due to busy season at work. Even though I always try to write blog posts in advance and schedule them for the calendar, last days just before Christmas are always tricky when I start running out of time and post themes. This year I didn’t have time to make any larger DIY post and many fun things I didn’t have time nor energy to make. Whole last night I was thinking of the blog, but didn’t manage to write anything sensible, not to mention photos. I went to bed tired and headachy, and woke up this morning tired and headachy. Out of my will, I went to work for couple hours, even though I didn’t have to (I was expecting delivery to work and made some final tasks before break) and returned home even more anxious, tired and headachy. Earlier when I was boiling veggies for tomorrows Christmas meal and lighting the fire in the bread oven for cooking the ham, I finally figured it out. Christmas stress. Years ago I promised myself not to stress about Christmas. It will come and go, even though I don’t make my own Christmas food. It will come every year, even though I don’t have all possible dishes or I haven’t hoovered the floor. I don’t always succeed with my no-stress-promise, after all I am perfectionist, but atleast I try to take it as relaxed as possible. and sometimes the worst happens, I can’t be bothered to do anything in advance and then I have to do everything in a hurry on the morning of Christmas eve. I have to admit, the poxy rainy weather affects a lot in my Christmas mood. I love the snowy winter wonderland for Christmas the best.

Couple days ago I saw a post on Instagram, where they talked about how Christmas can be very stressfull and giving anxiety to people, one way or another, when Pinterest, Instagram, Tiktok and other social media platforms are full of super beautiful Christmassy photos. Even though the message of the post was good, it had the same sugarcoated pretty photos as they all are. Many can feel pressure and stress from outside, to make your own home look like those photos. To bake delicious Christmas treats and create gorgeous sets for table and so on. You gotta be complete and utter Christmas fairy, to be able to share these fabulous photos from your home. Because holiday season is nothing if your home is not pretty and you don’t share it online. This mixed message was kind of annoying to me.

I don’t usually share any general wide angle photos from our home on social media or blog, because our home is always messy. I am usually after work so tired, I don’t really have energy to do anything in the evenings and during past couple years our weekends are full of renovation or recovery from the work week. So our home isn’t for taking beautiful old house photos. We got ugly wallpapers, lot of junk on tables and floors and laundry is always in piles either on laundry rack or chairs. As an aesthetic and visual person person, I don’t really enjoy how our home looks like, but that’s life. Being the mental health rehabilitee for the rest of my life, I want to make it visible, that Instagram is false. People have different life situations. Many people sharing beautiful home photos are actually doing it for work. They can spend hours and hours creating beautiful scenes and think best photo angles. Some of the most successful ones even have staff to film and edit the content for them. So many of them are not doing it in the evening after work or every now and then over the weekend. Some of then do, of course, but lot of them use their working hours for creating beautifull content just for other users. Yeah, we do have nice and tidy house every now and then, when I’m not too tired for work and I can actually spend several days tidying it up. I sometimes struggle with the fact that most of the time our house is just messy pile of stuff, because I did some hobbycrafting, but didn’t have energy to tidy up afterwards.

If you are recovering from mental illness, have other permanent or temporary illnesses which are taxing on your energy levels, you have small kids or large family, you work long hours or have more than one job, or if you have other things on your plate which are limiting on the energy/spoons or time you can use for creating cozy home and beautiful Christmas decoration in your home and post it social media, please remember that all things have another side. Mess has been cropped out of the photo, most aesthetic corner has been chosen to the photo, scene has been created to be most charming it can be and on top of all, photo might have been edited for the best result. Even though your home might not feel social media-worthy, you can still enjoy holiday season and beautiful things. Tidy up one little area or corner and decorate it as you please. Choose so that your energy levels are enough to do it. It can be a hole corner or just a table or a shelf. Take a photo just for yourself or sit down to watch it. Drink a cup of coffee/tee/other beverage of your choice and take a moment. Breath, enjoy the feeling and the fact that you had the energy to do all that. If you don’t have energy to do anything at home at the moment, enjoy the spirit of holiday season in other ways: listen to music, go to town to view the Christmas windows, lights or other decorations. Pop into a little cafe to enjoy delicious treats. Remember that Christmas/Holidays are not for performing the tasks and not even for perfect social media photos, but for relaxing, calming down and spending time with others.

Nämä kuvat ovat todellisia, niitä ei ole lavastettu enkä ole siirtänyt mitään kuvaa varten. Kuvat on siis otettu tilasta sellaisenaan kuin se on. Tältä näyttää koti jossa harrastetaan paljon ja tehdään remppaa, koti jossa myös tehdään mieluummin kivoja asioita kuin siivotaan. Ja usein meille on tärkeämpää vain levätä kuin ottaa someen nättejä kuvia. /
These photos are real, I haven’t staged them and I have not moved any items just for the photo. All photos have been taken from the location as it was on that particular moment. This is what the hobbycrafters home looks like, home which is renovated a lot at the moment and also home where people rather do nice things than spend time cleaning. And quite often for us it’s more important just to rest than take pretty photos for social media.

Keittiön taso on paha paikka. Inhoan käsin tiskausta joten käsin tiskattavat asiat, kuten mehupullot ja muoviset lounasrasiat tahtovat kasaantua. Olen nyt pikku hiljaa siivonnut tätä useamman päivän ellei peräti viikon. Omenankuorimalaite on ollut tässä syksystä asti. Olin aikonut tehdä vielä lisää kuivattuja omenasiivuja, mutta tekemättä jäi. /
Kitchen counter is a bad spot. I have doing dishes by hand so anything that needs handwashing like juice bottles and plastic lunch boxes easily start piling up. I have been cleaning this several days, if not weeks. Apple peeler has been there since Autumn, because I was planning on making more dried apple slices. But I never did.
Ämpärit ja vesikanisterit ovat olleet matkalla alakerran keittiöstä yläkerran keittiöön viimeiset pari viikkoa. Pääsivät ruokailuhuoneen ovelle asti. Mehumaija on ollut samalla matkalla syksystä asti, pari päivää se on viettänyt tuossa tuolilla. Polttopuusäkki liittyi tähän joukkoon eilen kun poltin muutaman puun leivinuunissa. /
Buckets and water canisters have been on their way from downstairs kitchen to upstairs kitchen for couple weeks. They made it to the dining room door. Juice steamer has been on the same trip since Autumn, couple days ago it made to that chair. Ikea bag for firewood joined them yesterday when I burned some wood in the bread oven.
Roskapussi odottaa roskikseen viemistä, pyykit kaappiin viikkausta, joulukoristeet ripustamista ja paperit järjestelyä. Ehkä huomenna. /
Rubbish bag is waiting to be taken to the bin, laundry waiting for being folded up in the wardrobe, christmas decoration to be hung up and papers sorting out. Perhaps tomorrow.
Sohvalla vietän suurimman osan illasta, sen eteen kertyy kaikenlaista jota en jaksa viedä paikoilleen, käsityötarvikkeita, lehtiä, keskeneräisiä käsitöitäkin. /
I spend most of my evenings on the sofa, in front of that we have everchanging pile of things I don’t have energy to sort out, handcrafting materials, magazines, unfinished crafting projects.
Nojatuoli ja sen ympäristö kerää lisää harrastuskamaa. Tähän päätyy usein miten se tavara jolle ei oikein ole muuta paikkaa, kuten viikottaisten harrastekurssien tarvikekassit. Nyt siinä on lisäksi vierailevat tähdet joulukuusi, tapettilaatikko, yläkerran tulevan vessan valaisimia ja muuta sellaista joka odottelee makkarin valmistumista. /
Armchair and surroundings is usually collecting hobbycraft things. Usually things that don’t have place anywhere else end up here, like the material bags of my weekly hobbycraft workshops. Now we also got guest stars christmas tree, box of wallpapers, light scones for future upstairs loo and other things which are waiting for the upstairs bedroom to be finished.
Meillä on valtava kuisti. Vierailijoille kerron että se on paikka jonne tee-se-itse-projektit tulevat kuolemaan. Nytkin tässä on keskeneräinen vaatekaappiprojekti, kehräysprojekti, laatikostoprojekti, polkuompelukoneprojekti, lamppuprojekti jne. Osalle tavarasta on loppusijoituspaikka, kunhan saadaan remppaa edistymään. Osa kamasta on ihan roskaa, odottamassa kuljetusta kohteeseen, osa tavarasta etsii vielä lopullista paikkaansa, mutta ei mahdu muualle. Ja osa on tässä olosuhteiden pakosta, kuten lumikola, lumilinko ja pulkka polttopuun kuljettamista varten. /
We got huge lobby. For guests I tell that this is the place where DIY-projects come to die. Now we have several unfinished projects here, like the wardrobe project, spinning project, drawer project, sewing machine project, lamp project etc. For some of these items we have final location, when we actually manage to advance our renovation. some of the stuff is rubbish, just waiting for transportation to final destination, and some of them are still looking for the best place to be, but don’t have space anywhere else. Some items are here just because they have to, like the snow plows and the sledge for transporting fire wood from the barn.

10 Comments Add yours

  1. Johanna says:

    Salve!

    Tahdon lämpimästi kiittää sinua hauskoista ja kiinnostavista joulukalenteripostauksista! Minusta on hengästyttävän reipasta ryhtyä moiseen urakkaan. Sinulla on oikeasti aihetta seuraavalla hammaspesulla katsoa peiliin ja todeta, että olet harvinaisen pätevä ja kätevä ihminen. Esim. eilinen vintagemekkoesittelysi oli huimasti kiinnostavampi kuin kuvat joululeipomuksista tai kukka-asetelmista. Toivotan sinulle ja talonväellesi mitä rennointa ja kodikkainta joulua!

    1. Meri says:

      Johanna – Kiitos itsellesi siitä että olet viihtynyt joulukalenterin parissa. Mielenkiintoisia juttuja on kiva tehdä. Siivoaminen taas ei ole niin kovin mielenkiintoista niin se ei sillä tavalla jaksa innostaa, väsyneenä etenkään. Mutta taas päästiin jouluaattoon asti ihan kunnialla :) Aatto oli lopulta ihan rento, vaikka tekemistä piisasi, niin siitä selvittiin melko stressittömästä. Kun meitä on vain kolme (plus kissat) viettämässä aattoa, niin aika rennolla otteella selvitään.

  2. Hehkuvainen says:

    Kiitos rehellisistä tunnelmista ja kuvista! Niin ja tietysti koko joulukalenterista muutenkin. On ollut taas ilo lukea “luukkuja”, kaikki olen hartaudella avannut vaikka en jokaista kommentoinutkaan. Minusta on tärkeää, että jokainen saisi viettää paineettoman, oman näköisen joulun (ja elämän yleensä). Siispä toivotan teillekin hyvää ja stressitöntä joulua!

    1. Meri says:

      Hehkuvainen – kiitos itsellesi että olet viihtynyt joulukalenterin parissa. Useinhan ne paineet ovat oman pään sisäisiä, itse luotuja vaatimuksia. Niistä pääsee eroon yllättävän helposti, mutta kyllä sekin silti itsekuria vaatii. Ja kiitos, nyt on jo ihan rento olo :)

  3. biloba says:

    Kaunis kiitos joulukalenterista! Arvostan paljon!

    Laskin eräänä unettomana yönä montako lapiota, sahaa, ämpäriä ym. vanhassa talossa asuessa tarvitsee, ei siinä paljoa konmariteta ja kysytä tuottaako ruohonleikkuri iloa vai pistänkö pois.

    Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta ♥

    1. Meri says:

      biloba – Kiitos itsellesi! Sanopa muuta. Kyllä siinä on ämpäri, vasara ja saha kerrakseen että tällainen huusholli pysyy kuosissa. Itseäni ei varsinaisesti se tavaran määrä ahdista, suurimmalle osalle on oikeasti käyttöä. Enemmän ahdistun siitä että en useinkaan jaksa pistää tavaroita käytön jälkeen paikoilleen, tai sitten niille tavaroille ei vanhasta talosta löydy omaa nimettyä paikkaa ensinkään. Komeroita kun on hirveän vähän ja kaikille kamoille ei vielä ole kaappeja tms jonne ne voisi piilottaa.
      Ja onnea tulevalle vuodelle!

  4. Tupu says:

    Kiitos kalenterista ja erityisesti tästä luukusta! Hyvää joulua!

    1. Meri says:

      Tupu – Kiitos itsellesi että olet viihtynyt! Lämmintä joulua ja onnea tulevalle vuodelle!

  5. Jonna says:

    Kiitos tärkeästä päivityksestä ja ihanasta kalenterista. Se on ollut olennainen stressinlievittäjä minun joulutohinoissani. Joka luukkua olen odottanut ja kaikki (useimmat useaan kertaan) tarkkaan lukenut, vaikken kaikkia ole ehtinyt/vaivautunut kommentoimaan. Toivottavasti onnistut ottamaan rennosti ja pääset päänsärystä. Oikein hyvää joulua taloon ja paljon lepoa, lämpöä, herkkuja ja keskinäisiä sylityksiä ja silityksiä.

    1. Meri says:

      Jonna – Kiitos sinulle että viihdyt ja viivyt blogin parissa :) Päänsärky helpotti onneksi tänä aamuna lääkityksellä ja sain tehtyä sen verran kotihommia kuin oli tarpeen. Kinkusta tuli ekstra-mureaa ja kenellekään ei jäänyt nälkä. Nyt menen vatsan viereen pötkölleen suklaarasian kera ja kissaa rapsuttelemaan. Ihania joulun pyhiä teille myös!

Don't be shy, leave a message! / Älä ujostele, jätä viesti!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.